wirtualna asystentka kasia klein

Jak przekwalifikować się z poziomu kanapy? Czyli dlaczego warto brać udział w kursach online

Nigdy nie lubiłam się uczyć, ale od zawsze uwielbiałam zdobywać nową wiedzę. Nie przepadałam za szkołą, ale jednocześnie złościłam się, że studia zajmują tyle czasu, że nie można studiować wszystkiego. Na szczęście odkryłam kursy online i stałam się ich wielką fanką.  Oto kilka subiektywnych powodów, dla których warto wybrać właśnie ten model edukacji.

Poprzez kursy online nauczyłam się, między innymi, języka obcego, zarządzania czasem, podstaw fotografii i działania programów, z których korzystałam w pracy. Za każdym razem, gdy chciałam, bądź potrzebowałam zdobyć nową wiedzę czy umiejętność wyszukiwałam interesujący mnie kurs na platformie e-learningowej. Odkąd pamiętam był to dla mnie najszybszy i najefektywniejszy sposób zdobywania wiedzy. A jak się ostatnio okazało, jest to również dobra droga ku przekwalifikowaniu się. 

14 miesięcy temu, po 9 latach, ponownie zostałam mamą. Wiem, jak szybko i nieodwołalnie mija ten cenny czas, gdy dzieci są małe. Wiem też, że po dłuższej przerwie trudno jest wrócić do życia zawodowego. Pomyślałam, że cudownie byłoby móc pracować zdalnie – pozostać czynną zawodowo i być blisko dzieci. Dość szybko znalazłam nowy pomysł na siebie, ale wiedziałam, że potrzebuję merytorycznego wsparcia. I tu, po raz kolejny, z pomocą przyszedł mi kurs online. Zdecydowałam się wziąć udział w kursie dla przyszłych Wirtualnych Asystentek organizowanym przez FutureCollars.

Uczę się, oszczędzając czas

To, co przekonało mnie do kursów online przede wszystkim, to możliwość uczenia się bez konieczności wychodzenia z domu. Nie dość, że przyswajam wiedzę siedząc w wygodnym fotelu, w miękkich kapciach, popijając pyszną herbatę z ulubionego kubka, to dodatkowo oszczędzam czas. Nie muszę poświęcać go ani na przygotowanie się do wyjścia, ani na dojazdy czy stanie w korkach. Nie muszę martwić się o zapewnienie opieki dziecku na czas mojej nauki. Zaoszczędzone w ten sposób godziny mogę wykorzystać na przerobienie kolejnej dawki materiału lub dla rodziny.  

Po drugie, nie tracę czasu na naukę rzeczy niepotrzebnych i takich, które już znam. Uczę się tylko tego, czego chcę i czego konkretnie potrzebuję. Dzięki nawigacji w kursie mogę pominąć zagadnienia już znane i przejść do kolejnego bloku wiedzy.

Kurs dostosowuje się do mnie, nie na odwrót

Przy małym dziecku sprawdza się uczenie warunkowe, czyli uczę się pod warunkiem, że mam ku temu możliwości. Dlatego kurs online jest dla mnie idealnym rozwiązaniem. Przede wszystkim sama decyduję o tym, jaką porcję materiału przerobię w danym czasie. W każdej chwili mogę przerwać naukę, bez obawy, że ominie mnie ważna treść. Uczę się we własnym tempie, a naukę mogę dostosować do swojego rytmu dnia.

Z kursów mogę korzystać z poziomu komputera a także telefonu komórkowego. Oznacza to, że będąc na spacerze mogę odsłuchać lekcję, lub przeczytać materiał siedząc na ławce w parku. Uczę się więc wszędzie tam, gdzie jest mi wygodnie.

Moja nieśmiałość nie jest barierą

Jestem introwertykiem. Nie czuję się pewnie i komfortowo w sali pełnej obcych ludzi. Nie zadam wykładowcy pytania na forum, nawet jeśli bardzo mnie dana kwestia nurtuje, z obawy o reakcję innych kursantów. I znów kurs online jest dla mnie zbawieniem!

Paradoksalnie o wiele łatwiej jest mi się otworzyć, zadać pytanie, podzielić efektami swojej pracy w środowisku kursu online. Wbrew pozorom kursy internetowe ułatwiają także kontakt z mentorem. O wiele częściej sięgam po wsparcie drogą online niż robiłam to korzystając z tradycyjnej formy nauczania.

Odnoszę wrażenie, że uczestniczki szkoleń online są mocniej nastawione na współpracę i chętniej dzielą się swoim doświadczeniem, niż kursanci na sali wykładowej. Podobna sytuacja i motywacje pomagają w integracji, a często okazuje się, że nurtują nas te same wątpliwości i dylematy.

Interaktywnie i praktycznie

Ponieważ udział w kursach online wymaga dużej systematyczności i motywacji, twórcy szkoleń dbają o to, aby ich forma była jak najbardziej angażująca. Lubię w kursach internetowych wykorzystywanie rozmaitych metod nauczania – od tekstu, poprzez animacje na quizach skończywszy. Co więcej, to właśnie w tego typu kursach wykorzystuje się najnowsze trendy i technologie. To zdecydowanie jeszcze bardziej angażuje mnie w proces nauki, a dodatkowo ułatwia przyswajanie wiedzy. 

Równie cenne są zadania praktyczne po każdej dawce teorii. Dzięki temu, niemal od razu wiem, czy dobrze zrozumiałam treść, a dzięki wsparciu mentora na bieżąco mogę udoskonalać efekty mojej pracy.

Kursy online to rozwiązanie idealne: pozwalają mi w określonym (zdecydowanie krótszym niż w przypadku szkoleń stacjonarnych) czasie i w warunkach dla mnie komfortowych zdobyć konkretną wiedzę, którą od razu wykorzystuję w praktyce.

Korzyści z udziału w kursach internetowych jest o wiele więcej. Jestem ciekawa, czy widzicie jakieś dla siebie? Koniecznie dajcie mi znać w komentarzu!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie podejmuję nowych współprac - zarówno stałych jaki i jednorazowych - do odwołania.

X