Talenty Gallupa – jak korzystam z nich w pracy wirtualnej asystentki? [Cz.2]

Dziś zapowiadany ciąg dalszy artykułu o tym, jak talenty Gallupa wspierają mnnie w pracy wirtualnej asystentki. W pierwszej części po krótce pisałam o tym, czym są Talenty Gallupa, w czym pomaga mi znajomość własnych talentów. Omówiłam też swoje dwa talenty: empatię i uczenie się. Dziś czas na omówienie 3 kolejnych. Zapraszam!

Rozwijanie innych (Developer)

Wg Gallupa rozwijanie innych dotyczy osób, które:

“Potrafią rozpoznać i wspierać potencjał u innych. Dostrzegają każde oznaki rozwoju i czerpią z nich satysfakcję”*

intelekt, talenty gallupa, wirtualna asystentka

Czasami myślę, że to właśnie ten talent (w połączeniu z empatią) skłonił mnie do podjęcia studiów pedagogicznych. Wielokrotnie pracując z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi dostrzegałam jego wpływ, a teraz uczę się korzystać z jego dobrodziejstw w pracy wirtualnej asystentki. 

Dzięki Developerowi  bardzo łatwo przychodzi mi dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem. Czerpię energię z możliwości pomagania innym, a przede wszystkim dostrzegam ich mocne i dobre strony. Bardzo często wiąże się to z tym, że przedstawiam moim Klientom nowe możliwości na rozwój ich produktów i usług. Potrafię ocenić, które z pomysłów, mają większą szansę na realizację.

To, o czym muszę pamiętać, to fakt, że nie zawsze jest czas na rozwijanie tych obszarów, w których widzę potencjał. Wtedy może się to skończyć źle zainwestowaną energią. Na szczęście z pomocą przychodzi mi kolejny talent, który mam w pierwszej 10 – Indywidualizacja. 

I tu również pomocne są moje notatki oraz mapy myśli. Znając obszar działalności moich Klientów, ich produkty oraz usługi, a także misję oraz wizję, naturalnie dostrzegam kierunki rozwoju i potrafię nazwać obszary, które można ulepszyć, by wykorzystać ich pełny potencjał. 

Zbieranie (Input)

Wg Gallupa osoby z tym talentem:

“Chcą wiedzieć więcej. Lubią zbierać i archiwizować różne informacje”

zbieranie, talenty gallupa, wirtualna asystentka

Okazało się, że talent, który przez bardzo długi czas uważałam za pewną niedogodność, idealnie wspiera mnie w wirtualnej asyście, bo szybko pozwala dostarczyć namacalną pomoc. 

Zbieranie nie dotyczy tylko i wyłącznie płyt, znaczków czy książek, ale również kontaktów, inspiracji, wiedzy. 

Ten talent przeplata się u mnie z uczeniem się i przyznaję, że czasami nie wiem, który z nich odpowiada za konkretne działanie. 

Moi Klienci są już przyzwyczajeni do tego, że wszystkie dane są odpowiednio uporządkowane, pogrupowane w dokumentach, tabelach i folderach. Wiedzą, że dzięki systematyczności i dokładności, żadne informacje mi nie umkną i jestem w stanie szybko je znaleźć. 

Bardzo często, gdy mają pomysł na działanie, gdy mówią: Wiesz, Kasiu, chciałabym osiągnąć efekt… to ja już wiem, jakie narzędzie nadaje się do tego najlepiej.

I wręcz genialnie ten talent wspiera mnie we wszelkiego rodzaju researchu, który jest jednym z podstawowych zadań WA. 

Dzięki niemu dostarczam swoim Klientom konkretnych narzędzi, które ułatwiają im działanie i rozwój. 

Praca wirtualnej asystentki chroni mnie przed jedną z pułapek tego talentu – tu nie ma miejsca na jedynie zbieranie wiedzy, trzeba też z niej korzystać. Naturalną potrzebą Inputu jest przekazywanie wiedzy i informacji – to właśnie za jego sprawą ten artykuł jest na tyle długi, że musiałam podzielić go na dwie części 😉 

Aby nie zginąć w natłoku informacji, które naturalnie chłonę, wyznaczam sobie bloki czasowe na zbieranie informacji i odpowiednie ich przechowywanie (niestety często kończy się to kilkunastoma otwartymi zakładkami w Internecie).

Intelekt (Intellection) 

Wg Gallupa osoby z tym talentem: 

“Charakteryzuje aktywność umysłowa. Są introspektywne i wysoko cenią sobie dyskusje intelektualne”.

intelekt, talenty gallupa, wirtualna asystentka


Z moich ust często pada: pozwól mi to przemyśleć. Skłonność do introspekcji i głębokich rozmyślań bardzo często jest wstępem do rozmowy, której rezultatem są gotowe, przemyślane plany działania i rozwiązania konkretnych sytuacji. 

Dzięki Intelektowi nie straszna mi praca w pojedynkę. Lubię być w swojej głowie, najczęściej wtedy tworzę rozwiązania, które są dobre i efektywne. 

Wnikliwość pozwala mi dostrzec elementy, które można usprawnić. Potrafię przewidzieć różne zdarzenia i tak zmienić działanie, aby plan B nie był potrzebny. Łączę nowe pomysły, szukam innowacyjnych rozwiązań. To, co doceniają Klienci to moja czujność i trzymanie ręki na pulsie. 

I jak nietrudno się domyślić, w pracy z tym talentem, pomaga mi lista, na którą wpisuję wszystkie swoje pomysły, pytania i wątpliwości. A one tam inkubują, do czasu, aż przerodzą się w konkretne działanie.

Pułapką jest nadmierne analizowanie. Dlatego pamiętam, że zawsze warto wyjść ze swojej głowy. 

Co dają Talenty Gallupa?

Znajomość moich talentów według metodologii Gallupa nie tylko pozwoliła mi dostrzec potencjał i pracować nad mocnymi stronami. Przede wszystkim pomogły mi zrozumieć dlaczego reaguję w dany sposób, dlaczego kładę nacisk na pewne rzeczy. 

Poczułam też, że odpowiednia praca nad naturalnymi predyspozycjami powoduje, że jestem bardziej szczęśliwa, spełniona, że działam lżej. Talenty pomogły mi nazwać obszary i zadania, w których czuję się najlepiej. A dzięki temu mogę swoim Klientom oferować dobre usługi. 

Między innymi dlatego będę zachęcać do wykonania testu Talentów Gallupa. 

Jeśli temat Cię zainteresował, to oczywiście polecam odwiedzić stronę Instytutu Gallupa, ale także strony polskich certyfikowanych trenerów:

Mam nadzieję, że ich strony zainspirują Cię do przyjrzenia się swoim talentom. Bo przecież mamy je wszyscy 🙂

*Opisy talentów przetłumaczyłam ze strony adres strony Gallupa

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie podejmuję nowych współprac - zarówno stałych jaki i jednorazowych - do odwołania.

X